Sixth IEEE International Symposium on High Performance Distributed Computing

Portland State University, Portland Oregon, August 5-8, 1997

Tuesday, August 5

Full Day Tutorial: (9:00 a.m. - 4:30 p.m.)

Tutorial 1: Computing and Transacting in the Mobile Environment, Sumi Helal and Marek Rusinkiewicz, MCC

Morning Half-Day Tutorials (8:30 - 12:00 p.m.)

Tutorial 2: Building Metacomputing Applications, Ian Foster, Argonne National Laboratory, Carl Kesselman, USC Information Sciences Institute

Tutorial 3: Network Interface Architecture and Software for High-Performance Distributed Computing Systems, Peter Steenkiste, Carnegie Mellon University

Afternoon Half-Day Tutorials (1:30 - 5:00 p.m.)

Tutorial 4: Supporting Multimedia Communications in High-Speed ATM Networks, Jonathan Liu, Washington State Universtiy

Tutorial 5: Distributed Computing Using the Java Programming Language, Ira Pramanick, Silicon Graphics

Registration and Evening Reception (7 - 9 p.m.)

Wednesday, August 6

Registration (8:00-10:00 a.m. and 1:30-4:00 p.m.)

Keynote Speech, Ken Birman, Cornell University (9:00-10:00 a.m.)

Break (10:00-10:30 a.m.)

Session 1A: Applications (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Karsten Schwan, Georgia Tech
  1. Parallel FFT on ATM-based Networks of Workstations, Suresh Chalasani and Parameswaran Ramanathan, University of Wisconsin-Madison
  2. Parallel Hierarchical Global Illumination, Quinn O. Snell and John L. Gustafson, Ames Laboratory
  3. Distributed Polyphonic Music Synthesis, John Williams and Mark J. Clement, Brigham Young University

Session 1B: Programming Environments I (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Al Malony, University of Oregon
  1. PARDIS: A Parallel Approach to CORBA, Katarzyna Keahey and Dennis Gannon, Purdue University
  2. The Software Architecture of a Virtual Computing Environment, Haluk Topcuoglu, Salim Hariri, and Wojtek Furmanski, Syracuse University
  3. Frame-Based Components for Generalized Particle Methods, Rob Armstrong, Pete Wychoff, Clement Yam, Mary Bui-Pham, and Nancy Brown, Sandia National Laboratories and Lawrence Berkeley National Laboratory

Lunch (12:00-1:30 p.m.)

Informal Software Demonstrations (1:30-2:00 p.m.)

Session 2A: Collaborative Computing (2:00-3:30 p.m.)

Chair: Jon Valente, Rome Laboratory
  1. InVerse: Designing an Interactive Universe Architecture for Scalability and Extensibility, Sandeep K. Singhal, Binh Q. Nguyen, Richard Redpath, Jimmy Nguyen, and Michael Fraenkel, IBM T.J. Watson Research Center and IBM Software Solutions
  2. The Argonne Voyager Multimedia Server, Terrence Disz, Ivan Judson, Robert Olson, and Rick Stevens, Argonne National Laboratory
  3. Load-balanced Routing for Collaborative Multimedia Communication, Robert Simon and Arun Sood, George Mason University

Session 2B: Modeling and Performance Prediction I (2:00-3:30 p.m.)

Chair: Phyllis Crandall, University of Connecticut
  1. Predicting Slowdown for Networked Workstations, Silvia M. Figueira and Francine Berman, University of California, San Diego
  2. Speed Up Your Database Client with Adaptable Multithreaded Prefetching, Nils Knafla, University of Edinburgh
  3. A Parallel Workload Model and Its Implications for Processor Allocation, Allen B. Downey, University of California, Berkeley

Break (3:30-4:00 p.m.)

Session 3A: Infrastructure for High Performance Distributed Computing I (4:00-5:30 p.m.)

Chair: Stuart Elby, NYNEX Science and Technology
  1. A Secure Communications Infrastructure for High-Performance Distributed Computing, Ian Foster, Nicholas T. Karonis, Carl Kesselman, Greg Koenig, and Steven Tuecke, Argonne National Laboratory and California Institute of Technology
  2. Replaying Distributed Programs without Message Logging, Robert H. B. Netzer and Yikang Xu, Brown University
  3. Collective Buffering: Improving Parallel I/O Performance, Bill Nitzberg and Virginia Lo, University of Oregon

Session 3B: Low-latency Communication I (4:00-5:00 p.m.)

Chair: Daniel McAuliffe, Rome Laboratory
  1. Supporting Parallel Applications on Clusters of Workstations: The Intelligent Network Interface Approach, Marcel-Catalin Rosu, Karsten Schwan, and Richard Fujimoto, Georgia Institute of Technology
  2. Optimizing Layered Communication Protocols, Mark Hayden and Robbert van Renesse, Cornell University

Thursday, August 7

Registration (8:00-10:00 a.m. and 1:30-4:00 p.m.)

Keynote Speech, Ken Kennedy, Rice University (9:00-10:00 a.m.)

Break (10:00-10:30 a.m.)

Session 4A: Advanced Strategic Computing Initiative (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Ian Foster, Argonne National Laboratory
  1. ASCI and the Future of Computing, Bill Camp, Dona Crawford, and Art Hale, Sandia National Laboratories
  2. ASCI Applications, Charles McMillan, Lawrence Livermore National Laboratory

Session 4B: Infrastructure for Distributed Multimedia (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Jorg Leibeherr, University of Virginia
  1. Kaleido: An Environment for Composing Networked Multimedia Applications, Abhaya Asthana, James Sienicki, and Mani B. Srivastava, Lucent Technologies Bell Laboratories
  2. Distributed Service Paradigm for Remote Video Retrieval Request, Youjip Won and Jaideep Srivastava, University of Minnesota
  3. Flexible General Purpose Communication Primitives for Distributed Systems, Roberto Baldoni, Roberto Beraldi, and Ravi Prakash, University of Rome "La Sapienza" and the University of Rochester

Lunch (12:00-1:30 p.m.)

Informal Software Demonstrations (1:30-2:30 p.m.)

Session 5: Parallel Computing on Pentium Pro Clusters: Lessons Learned (2:30-3:30 p.m.)

John Gustafson, Ames National Laboratory

Chair: Tony Skjellum, Mississippi State University

Break (3:30-4:00 p.m.)

Session 6A: Architecture (4:00-5:00 p.m.)

Chair: Vikram Saletore, Oregon State University
  1. A Bus-Efficient Low-Latency Network Interface for the PDSS Multicomputer, Craig S. Steele, Jeff Draper, Jeff Koller, and Claire LaCour, USC Information Sciences Institute
  2. Performance Aspects of Switched SCI Systems, Manfred Liebhart, CERN, Geneva, Switzerland

Session 6B: Low-latency Communication II (4:00-5:00 p.m.)

Chair: Patrick Dowd, University of Maryland
  1. Packing Messages as a Tool for Boosting the Performance of Total Ordering Protocols, Roy Friedman and Robbert van Renesse, Cornell University
  2. Cut-Through Delivery in Trapeze: An Exercise in Low-Latency Messaging, Kenneth G. Yocum, Jeffrey S. Chase, Andrew Gallatin, and Alvin R. Lebeck, Duke University

Dinner Cruise on the Willamette River (6:30-9:30 p.m.)

Friday, August 8

Registration (8:30-10:30 a.m.)

Session 7A: Mobile Computing (8:30 - 10:00 a.m.)

Chair: C.S. Raghavendra, Washington State University
  1. A Distributed Load Balancing Algorithm for the Hot Cell Problem in Cellular Mobile Networks, Sajal K. Das, Sanjoy K. Sen, Rajeev Jayaram, and Prathima Agrawal, University of North Texas and Lucent Technologies AT&T Labs
  2. Adaptive Cache Invalidation Methods in Mobile Environments, Qinglong Hu and Dik Lun Lee, University of Science and Technology, Hong Kong
  3. Channel Allocation Methods for Data Dissemination in Mobile Computing Environments, Wang-chien Lee, Qinglong Hu, and Dik Lun Lee, GTE Laboratories and University of Science and Technology, Hong Kong

Session 7B: Programming Environments II (8:30-10:00 a.m.)

Chair: Rick Stevens, Argonne National Laboratory
  1. Design Issues in Building Web-based Programming Environments, Kivanc Dincer and Geoffrey Fox, Syracuse University
  2. Design Patterns for Parallel Computing Using a Network of Processors, Stephen Siu and Ajit Singh, University of Waterloo
  3. Lilith: Scalable Execution of User Code for Distributed Computing, D. A. Evensky, A. C. Gentile, L. J. Camp, and R. C. Armstrong, Sandia National Laboratories

Break (10:00-10:30 a.m.)

Session 8A: Modeling and Performance Prediction II (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Steve Chapin, University of Virginia
  1. Forecasting Network Performance to Support Dynamic Scheduling Using the Network Weather Service, Rich Wolski, University of California, San Diego
  2. Parallel Programming in Multi-Paradigm Clusters, Johann Leichtl, Phyllis Crandall, and Mark A. Clement, University of Connecticut and Brigham Young University
  3. Utilizing Heterogeneous Networks in Distributed Parallel Computing Systems, JunSeong Kim and David J. Lilja, University of Minnesota

Session 8B: Infrastructure for High Performance Distributed Computing II (10:30 a.m. - 12:00 p.m.)

Chair: Vikram Saletore, Oregon State University
  1. Run-time Support for Scheduling Parallel Applications in Heterogeneous NOWs, Jon B. Weissman and Xin Zhao, University of Texas at San Antonio
  2. Distributed-Thread Scheduling Based Upon Page Access Information Yoshiaki Sudo, Shigeo Suzuki, and Shigeki Shibayama, Canon, Inc.
  3. A Directory Service for Configuring High-Performance Distributed Computations, Steven Fitzgerald, Ian Foster, Carl Kesselman, Gregor von Laszewski, Warren Smith, and Steven Tuecke, University of Southern California and Argonne National Laboratory

Back to HPDC-6 home page