Conference Program

Wednesday, June 25
08:45 - 09:00Welcome
09:00 - 10:00Keynote 1
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 1: Checkpointing and Migration
 Snapify: Capturing Snapshots of Offload Applications on Xeon Phi Manycore Processors
Arash Rezaei (North Carolina State University), Giuseppe Coviello (NEC Laboratories America, Inc.), Cheng-Hong Li (NEC Laboratories America, Inc.), Srimat Chakradhar (NEC Laboratories America, Inc.), Frank Mueller (North Carolina State University)
 Transparent Checkpoint-Restart over InfiniBand
Jiajun Cao (Northeastern University), Gregory Kerr (Northeastern University), Kapil Arya (Northeastern University), Gene Cooperman (Northeastern University)
 ConCORD: Easily Exploiting Memory Content Redundancy Through the Content-aware Service Command
Lei Xia (VMware), Kyle Hale (Northwestern University), Peter Dinda (Northwestern University)
12:00 - 13:30Lunch
13:30 - 15:00Session 2: Fault Tolerance
 Fault Tolerance for Remote Memory Access Programming Models
Maciej Besta (ETH Zurich), Torsten Hoefler (ETH Zurich)
 FT-ScaLAPACK: Correcting Soft Errors On-Line for ScaLAPACK Cholesky, QR, and LU Factorization Routines
Panruo Wu (University of California, Riverside), Zizhong Chen (University of California, Riverside)
 When Paxos Meets Erasure Code: Reduce Network and Storage Cost in State Machine Replication
shuai mu (Tsinghua University, New York University), Kang Chen (Tsinghua University), Yongwei Wu (Tsinghua University), Weimin Zheng (Tsinghua University)
15:00 - 15:30Break
15:30 - 17:00Session 3: Memory Management
 CMCP: A Novel Page Replacement Policy for System Level Hierarchical Memory Management on Many-cores
Balazs Gerofi (The University Of Tokyo), Akio Shimada (RIKEN Advanced Institute for Computational Science), Atsushi Hori (RIKEN Advanced Institute for Computational Science), Takagi Masamichi (NEC Corporation), Yutaka Ishikawa (The University Of Tokyo)
 TOP-PIM: Throughput-Oriented Programmable Processing in Memory
Dong Ping Zhang (AMD Research), Nuwan Jayasena (AMD Research), Alexander Lyashevsky (AMD Research), Joseph Greathouse (AMD Research), Lifan Xu (University of Delaware), Mike Ignatowski (AMD Research)
 Improving energy efficiency of Embedded DRAM Caches for High-end Computing Systems
Sparsh Mittal (Oak Ridge National Lab), Jeffrey S. Vetter (Oak Ridge National Lab), Dong Li (Oak Ridge National Lab)
17:00 - 17:40Short Paper Session 1: Systems
 Next Generation Job Management Systems for Extreme-Scale Ensemble Computing
Ke Wang (Illinois Institute of Technology), Xiaobing Zhou (Illinois Institute of Technology), Hao Chen (Illinois Institute of Technology), Michael Lang (Los Alamos National Laboratory), Ioan Raicu (Illinois Institute of Technology)
 OpenARC: Open Accelerator Research Compiler for Directive-Based, Efficient Heterogeneous Computing
Seyong Lee (Oak Ridge National Laboratory), Jeffrey S. Vetter (Oak Ridge National Laboratory)
 MIC-Check: A Distributed Checkpointing Framework for the Intel Many Integrated Cores Architecture
Raghunath Rajachandrasekar (The Ohio State University), Sreeram Potluri (The Ohio State University), Akshay Venkatesh (The Ohio State University), Khaled Hamidouche (The Ohio State University), Md. Rahman (The Ohio State University), Dhabaleswar K. (DK) Panda (The Ohio State University)
 Communication-Driven Scheduling for Virtual Clusters in Cloud
Haibao Chen (Huazhong University of Science and Technology), Song Wu (Huazhong University of Science and Technology), Zhenjiang Xie (Huazhong University of Science and Technology), Sheng Di (Argonne National Laboratory), Bingbing Zhou (The University of Sydney), Xuanhua Shi (Huazhong University of Science and Technology), Hai Jin (Huazhong University of Science and Technology)
18:00 - 20:00Reception and Poster Session


Thursday, June 26
09:00 - 10:00Keynote 2
10:00 - 10:30Break
10:30 - 12:00Session 4: Scheduling and Mapping
 Efficient Task Placement and Routing in Dragonfly Networks
Bogdan Prisacari (IBM Research), German Rodriguez (IBM Research), Philip Heidelberger (IBM Research), Dong Chen (IBM Research), Cyriel Minkenberg (IBM Research), Torsten Hoefler (ETH Zurich)
 Analysis of Dynamic Scheduling Strategies for Matrix Multiplication on Heterogeneous Platforms
Olivier Beaumont (INRIA), Loris Marchal (CNRS)
 Design and Evaluation of the GeMTC Framework for GPU-enabled Many-Task Computing
Scott J. Krieder (Illinois Institute of Technology), Justin M. Wozniak (Argonne National Laboratory), Timothy Armstrong (University of Chicago), Michael Wilde (Argonne National Laboratory), Daniel S. Katz (University of Chicago), Benjamin Grimmer (Illinois Institute of Technology), Ian T. Foster (Argonne National Laboratory), Ioan Raicu (Illinois Institute of Technology)
12:00 - 13:30Lunch
13:30 - 15:30Session 5: BigData and MapReduce
 mrOnline: MapReduce Online Performance Tuning
Min Li (Virginia Tech), Liangzaho Zeng (IBM TJ Watson Research Center), Shicong Meng (IBM TJ Watson Research Center), Jian Tian (IBM TJ Watson Research Center), Li Zhang (IBM TJ Watson Research Center), Ali Butt (Virginia Tech), Nicholas Fuller (IBM TJ Watson Research Center)
 Scalable Matrix Inversion Using MapReduce
Jingen Xiang (SAP), Huangdong Meng (University of Toronto), Ashraf Aboulnaga (Qatar Computing Research Institute)
 Supporting Correlation Analysis on Scientific Datasets in Parallel and Distributed Settings
Yu Su (the Ohio State University), Gagan Agrawal (the Ohio State University), Jonathan Woodring (Los Alamos National Laboratory), Ayan Biswas (the Ohio State University), Han-Wei Shen (the Ohio State University)
 A Methodology for Evaluating the Impact of Data Compression on Climate Simulation Data
Allison H. Baker (NCAR), Haiying Xu (NCAR), John M. Dennis (NCAR), Michael N. Levy (NCAR), Doug Nychka (NCAR), Sheri A. Mickelson (NCAR), Jim Edwards (NCAR), Mariana Vertenstein (NCAR), Al Wegener (Samplify)
15:30 - 16:00Break
16:00 - 17:30Session 6: Graph Processing
 Computation and Communication Efficient Graph Processing with Distributed Immutable View
Rong Chen (Shanghai Jiao Tong University), Xin Ding (Shanghai Jiao Tong University), Peng Wang (Shanghai Jiao Tong University), Haibo Chen (Shanghai Jiao Tong University), Binyu Zang (Shanghai Jiao Tong University), Haibing Guan (Shanghai Jiao Tong University)
 Seraph: an Efficient, Low-cost System for Concurrent Graph Processing
Jilong Xue (Peking University), Zhi Yang (Peking University), Zhi Qu (Peking University), Shian Hou (Peking University), Yafei Dai (Peking University)
 CuSha: Vertex-Centric Graph Processing on GPUs
Farzad Khorasani (University of California Riverside), Keval Vora (University of California Riverside), Rajiv Gupta (University of California Riverside), Laxmi N. Bhuyan (University of California Riverside)
17:30 - 18:00Short Paper Session 2: I/O
 Improving Parallel I/O Autotuning with Performance Modeling
Babak Behzad (University of Illinois at Urbana-Champaign), Surendra Byna (Lawrence Berkeley National Laboratory), Stefan Wild (Argonne National Laboratory), Mr Prabhat (Lawrence Berkeley National Laboratory), Marc Snir (University of Illinois at Urbana-Champaign, Argonne National Laboratory)
 SLAM: Scalable Locality-Aware Middleware for I/O in Scientific Analysis and Visualization
Jiangling Yin (university of central florida), Jun Wang (university of central florida), Wuchun Feng (Virginia Tech), Xuhong Zhang (university of central florida), Junyao Zhang (university of central florida)
 SOR-HDFS: A SEDA-based Approach to Exploit Maximum Overlapping in RDMA-Enhanced HDFS over InfiniBand
Nusrat S. Islam (The Ohio State University), Xiaoyi Lu (The Ohio State University), Md. W. Rahman (The Ohio State University), Dhabaleswar K. Panda (The Ohio State University)
18:30 - 20:30Banquet


Friday, June 27
09:00 - 10:00Keynote 3
10:00 - 10:30Break
10:30 - 11:30Session 7: Cloud and Virtualization
 Squirrel: Scatter Hoarding VM Image Contents on IaaS Compute Nodes
Kaveh Razavi (VU University Amsterdam), Ana Ion (VU University Amsterdam), Thilo Kielmann (VU University Amsterdam)
 Exploiting Redundancy for Cost-Effective, Time-Constrained Execution of HPC Applications on Amazon EC2
Aniruddha Marathe (University of Arizona), Rachel Harris (University of Arizona), David K. Lowenthal (University of Arizona), Bronis R. de Supinski (Lawrence Livermore National Laboratory), Barry Rountree (Lawrence Livermore National Laboratory), Martin Schulz (Lawrence Livermore National Laboratory)
11:30 - 12:30Short Paper Session 3: Data-Intensive Computing
 Domino: An Incremental Computing Framework in Cloud with Eventual Synchronization
Dong Dai (Texas Tech University), Xuehai Zhou (University of Science and Technology of China), Dries Kimpe (Argonne National Lab), Rob Ross (Argonne National Lab), Yong Chen (Texas Tech University)
 Glasswing: Scalable MapReduce for Modern Multi-core and Many-core Clusters
Ismail El-Helw (Vrije Universiteit Amsterdam), Rutger Hofman (Vrije Universiteit Amsterdam), Henri Bal (Vrije Universiteit Amsterdam)
 CBL: Exploiting Community based Locality for Efficient Content Search in Online Social Networks
Hanhua Chen (Huahzong University of Science and Technology), Fan Zhang (Huahzong University of Science and Technology), Hai Jin (Huahzong University of Science and Technology)
 Data Filtering for Scalable High-dimensional K-NN Search on Multicore Systems
Xiaoxin Tang (Shanghai Jiao Tong University, China), Steven Mills (University of Otago, New Zealand), David Eyers (University of Otago, New Zealand), Kai-Cheung Leung (University of Otago, New Zealand), Zhiyi Huang (University of Otago, New Zealand), Minyi Guo (Shanghai Jiao Tong University, China)
 Bobolang - A Language for Parallel Streaming Applications
Zbynek Falt (Charles University in Prague, Faculty of Mathematics and Physics), David Bednarek (Charles University in Prague, Faculty of Mathematics and Physics), Martin Kruliö (Charles University in Prague, Faculty of Mathematics and Physics), Jakub Yaghob (Charles University in Prague, Faculty of Mathematics and Physics), Filip Zavoral (Charles University in Prague, Faculty of Mathematics and Physics)
 A Scalable Distributed Skip List for Range Queries
Sarwar Alam (University of British Columbia), Humaira Kamal (University of British Columbia), Alan Wagner (University of British Columbia)
12:30 - 12:45Paper Award Annoucement and Conclusion