Program HPDC 2009
June 9 (Tuesday)    
Time Lobby LRZ Hörsaal LRZ Seminarraum 1 LRZ  
08:00 - 18:00 Registration      
09:00 - 13:00   Workshop Upgrade-CN Workshop Resilience  
14:00 - 18:00   Workshop DADC Workshop QosCosGrid  
June 10 (Wednesday)    
Time Lobby LRZ Hörsaal LRZ Seminarraum 1 LRZ  
08:00 - 18:00 Registration      
09:00 - 13:00   Workshop LSAP Workshop MLA  
14:00 - 18:00   Workshop CLADE  
18:00 - ?? Guided Munich Walking Tours, Meeting Point Marienplatz
June 11 (Thursday)      
Time TUM Magistrale Hörsaal 1 TUM
08:00 - 18:00 Registration  
09:00 - 09:30   Opening (Arndt Bode)
Welcome Address: Yiannis Sagias, European Commission
09:30 - 10:30   Keynote (Chair: Dieter Kranzlmüller)
An Overview of High Performance Computing and Challenges for the Future, Jack Dongarra
10:30 - 11:00   Coffee Break
11:00 - 12:30   Session: PARALLEL ALGORITHMS AND APPLICATIONS (Chair: Henri Bal)
Harnessing Parallelism in Multicore Clusters with the All-Pairs and Wavefront Abstractions
Li Yu, Christopher Moretti, Scott Emrich, Kenneth Judd, Douglas Thain
Pluggable Parallelisation
Rui Gonçalves, João Sobral
Performance Enhancement with Speculative Execution Based Parallelism for Processing Large-scale XML-based Application Data
Michael R. Head, Madhusudhan Govindaraju
12:30 - 14:00   Lunch Break
14:00 - 15:30   Session: I/O AND PARALLEL COMPUTING (Chair: Karsten Schwan)
Y-Lib: A User Level Library for High Performance MPI-IO in a Lustre File System Environment
Phillip M Dickens, Jeremy Logan
Scalable Data Staging Services for Petascale Applications
Hasan Abbasi, Matthew Wolf, Fang Zheng, Greg Eisenhauer, Scott Klasky, Karsten Schwan
Interconnect Agnostic Checkpoint/Restart in Open MPI
Joshua Hursey, Timothy I. Mattox, Andrew Lumsdaine
15:30 - 16:00   Coffee Break
16:00 - 17:30   Poster Session and Demo Session (Chair: Erwin Laure)
Maintaining Reference Graphs of Globally Accessible Objects in Fully Decentralized Distributed Systems (Poster)
Bjoern Saballus, Thomas Fuhrmann
Adaptive Run-time Prediction in Heterogeneous Environments (Poster)
Christian Glasner, Jens Volkert
Performance Prediction Based on Hierarchy Parallel Features Captured in Multi-Processing System
Jiaxin Li, Feng Shi, Ning Deng
CLOUDLET: Towards MapReduce Implementation on Virtual Machines (Poster)
Shadi Ibrahim, Hai Jin, Bin Cheng, Song Wu, Haijun Cao, Li Qi
Investigating Software Transactional Memory on big SMP machines (Poster)
Ruibo Wang
Laboratory for Virtual Experimentation in Virology and Bioinformatics (Demo)
Grid Development Tools (Demo)
University of Marburg
The Planck Process Coordinator workflow engine on the Grid (Demo)
Leibniz Supercomputer Centre
Support for cooperative experiments in VL-e: from scientific workflows to knowledge sharing (Demo)
University of Amsterdam
Interactive Simulations on the Grid (Demo)
Leibniz Supercomputer Centre
UNICORE 6 - A European Grid Technology (Demo)
Juelich Supercomputing Centre
Scientific Workflows in the UNICORE Rich Client (Demo)
Juelich Supercomputing Centre
Jawari - A Grid Benchmarking and Monitoring Service for Grid Assessment (Demo)
Fraunhofer Institut ITWM
DORII - Deployment of Remote Instrumentation Infrastructure (Demo)
Ludwig-Maximilians-Universität München
PRACE, the Partnership for Advanced Computing in Europe (Demo)
CSC - IT Center for Science Ltd. (PRACE)
The C3-Grid Project: Seamless Volume-optimized Access to Federated Climate Data (Demo)
Technische Universität Dortmund
17:30 - ?? Welcome Reception in the TUM Magistrale
Welcome Address: Arndt Bode
June 12 (Friday)      
Time TUM Magistrale Hörsaal 1 TUM
08:00 - 18:00 Registration  
09:00 - 10:00   Keynote (Chair: Michael Schiffers)
Sustainable HPC Infrastructures: HPC Centers, Grids, and Clouds -- The DEISA Experience, Wolfgang Gentzsch
10:00 - 10:30   Coffee Break
10:30 - 12:30   Session: GRID MIDDLEWARE AND DISTRIBUTED ALGORITHMS (Chair: Emmanuel Jeannot)
An Adaptive Online System for Efficient Processing of Hierarchical Data
Athanasia Asiki, Dimitrios Tsoumakos, Nectarios Koziris
High Performance Wide-area Overlay using Deadlock-free Routing
Ken Hironaka, Hideo Saito, Kenjiro Taura
TakTuk, Adaptive Deployment of Remote Executions
Guillaume Huard, Benoit Claudel, Olivier Richard
Live Migration of Virtual Machine Based on Full System Trace and Replay
Haikun Liu, Hai Jin, Xiaofei Liao
12:30 - 13:30   Lunch Break
13:30 - 15:00   Panel Discussion (Chair: Thomas Ludwig):
How to solve the power wall problem of supercomputing (in 2015)?
15:00 - 15:30   Coffee Break
15:30 - 17:30   Vendor Session (Chair: Dieter Kranzlmüller)
Cray, Hewlett-Packard, IBM, Intel, Megware, Platform Computing, Silicon Graphics
19:30 - ?? Bavarian Beer Night at the Unionsbräu (Munich, Einsteinstraße)
June 13 (Saturday)      
Time TUM Magistrale Hörsaal 1 TUM
08:00 - 12:00 Registration  
09:00 - 10:00   Keynote (Chair: Michael Gerndt)
High-Productivity Languages for Petascale Computing, Hans P. Zima
10:00 - 10:30   Coffee Break
10:30 - 12:30   Session: RESOURCE MANAGEMENT AND SCHEDULING (Chair: Michael Schiffers)
Trace-Based Evaluation of Job Runtime and  Queue Wait Time Predictions in Grids
Omer Ozan Sonmez, Nezih Yigitbasi, Alexandru Iosup, Dick Epema
Modeling User Submission Strategies on Production Grids
Diane Lingrand, Johan Montagnat, Tristan Glatard
Resource Co-Allocation for Large-Scale Distributed Environments
Claris Castillo, George N. Rouskas, Khaled Harfoush
Evaluating the Cost-Benefit of Using Cloud Computing to Extend the Capacity of Clusters
Marcos Dias de Assuncao, Alexandre di Costanzo, Rajkumar Buyya
12:30 - 13:30   Lunch Break
13:30 - 15:00   Session: WORKFLOW AND DATAFLOW APPLICATIONS (Chair: Dick Epema)
A Novel Graph Based Approach for Automatic Composition of High Quality Grid Workflows
Jun Qin, Thomas Fahringer, Radu Prodan
An Integrated Framework for Parameter-based Optimization of Scientific Workflows
Vijay S Kumar, Tahsin Kurc, Gaurang Mehta, Karan Vahi, Varun Ratnakar, Ewa Deelman, Yolanda Gil, P Sadayappan, Mary Hall, Joel Saltz, Jihie Kim
Maestro: A Self-Organizing Dataflow Framework Using Reinforcement Learning
Kees van Reeuwijk
15:00 - 15:30   Coffee Break
15:30 - 17:00   Session: DATA MANAGEMENT (Chair: Dieter Kranzlmüller)
Collaborative Query Coordination in Community-Driven Data Grids
Tobias Scholl, Angelika Reiser, Alfons Kemper
The Quest for Scalable Support of  Data Intensive Workloads in Distributed Systems
Ioan Raicu, Ian Foster, Yong Zhao, Philip Little, Christopher Moretti, Amitabh Chaudhary, Douglas Thain
Exploring Data Reliability Tradeoffs in Replicated Storage Systems
Abdullah Gharaibeh, Matei Ripeanu